A pihenés 7 módja
- andreakun
- 2021. dec. 1.
- 4 perc olvasás
Frissítve: 2022. jan. 7.
„Eleget alszol te?” Szoktuk kérdezni, amikor kimerültnek, túlhajszoltnak látjuk a másikat. A kérdés jogos és mégsem! Az alvás ugyanis csak az egyik feltétele az energikusságunknak.
De mit kell tennünk ahhoz, az alváson túl, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben?

Megvan az az élmény neked is, hogy bár eleget alszol, mégis rendkívül fáradtnak, kimerültnek érzed magad? Hogy valahogy sohasem sikerül kipihenni magad?
Ilyenkor elfelejtjük azt a fontos dolgot, hogy a pihenés, feltöltődés nem egyenlő az alvással. Pontosabban fogalmazva az alvás szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy pihentek, energikusak legyünk. A pihenésnek, feltöltődésnek számos egyéb formája létezik, amelyeket gyakran figyelmen kívül hagyunk, elhanyagolunk. Ennek eredménye, hogy bár sokan egy csúcsra járatott, hatékony életet akarnak élni (ami az egyik legfontosabb kulturális üzenet manapság), ehelyett pedig a kiégéssel és a krónikus fáradtsággal néznek farkasszemet. Állandó pihenés-deficitben vagyunk, mert nem ismerjük a pihenés tényleges összetevőit.
Dr. Saundra Dalton-Smith szerint a pihenésnek 7 kulcs területe van: fizikai; mentális; érzékszervi; kreatív; érzelmi; szociális és spirituális pihenés, feltöltődés.
A FIZIKAI PIHENÉS, vagy talán úgy is fogalmazhatunk, hogy a fizikai test feltöltése, talán a legismertebb mindannyiunknak. Ennek is két formája van: a passzív (pl. alvás vagy a délutáni szunyókálás, heverészés a kanapén) és az aktív formája. Ez utóbbi alatt olyan tevékenységeket értünk, amikor segítjük a test energiaáramlását helyreállni, a test a rugalmasságát növelni (pl. jóga, nyújtás, masszázs, chikung). Finoman ébresztgetjük, mozgatjuk a testet. Bár Dalton-Smtih nem említi, de a fizikai test energizáltsága szerintem szoros összefüggésben van azzal is, hogy mit eszünk, hogy figyelünk arra is, hogy a mi testünk mitől működik jól, mitől nehezül el vagy mitől lesz energikus.
A második típusú pihenés a MENTÁLIS PIHENÉS. Ismerős az, amikor már reggel egy óriás bögre kávéra van szükséged, hogy koncentrálni tudj, gyakran vagy szétszórt, irritált, csaponganak a gondolataid, és ha lefekszel aludni, akkor is a napi ügyek járnak a fejedben, esetleg éjjel is arra ébredsz, hogy a napközbeni beszélgetéseket folytatod? Ha magadra ismersz, akkor jó eséllyel van mentális pihenésből hiányod. A jó hír az, hogy nem kell szabadságra menned vagy otthagyni a munkádat, csupán meg kell tanulni megállni napközben, legalább 2 óránként szünetet tartani és kiüríteni a fejed. Hogy mit csinálj ezekben a szünetekben? Lassulj le! Bambulj! Próbáld lecsitítani a gondolataidat! Gyakorold a tudatos jelenlétet!
Ez remekül hangzik így leírva, de sok embernek annyira szétszórt a tudata, hogy nehezen tudja ezt a pihenést megvalósítani. A tudatos jelenlét (mindfulness) technikáinak gyakorlása pont ezt a képességünket erősíti. A meditációs tanárom azt mondta egyszer, hogy a tudatunk olyan, mint egy kölyökkutya, rohangál összevissza és eleinte egyáltalán nem fogad szót. De odafigyeléssel, kedvességgel és fegyelmezettséggel meg lehet neki tanítani, hogy szót fogadjon. Tulajdonképpen ezt gyakoroljuk egy mindfulness tanfolyamon.
A harmadik típusú pihenés az ÉRZÉKSZERVI PIHENÉS. Az erős fények, a monitorok, amiket folyamatosan nézünk, az állandó interakciók egymással, a háttérzajok (rádió, TV, kollégák, közlekedés, család) érzékszervi túlterhelődéshez vezethetnek. Pihentesd az érzékszerveidet úgy, hogy napközben megállsz néhány percre, tudatosan csendet teremtesz magad körül, behunyod a szemed és pihensz. Este figyelhetsz arra, hogy lefekvés előtt fél-egy órával már ne használj kütyüket, a lakásban is lekapcsolhatod az erős LED lámpákat és kisebb fényforrással, elcsendesülve készülődhetsz a lefekvéshez. Ez az érzékszervi pihenés lehet délutáni program is, amikor a munkából hazaérsz, ebben a csendben áthangolod magad a délutáni-esti elfoglaltságaidra.
A negyedik töltődési forma a KREATÍV PIHENÉS, ahogy Dalton-Smtih nevezi. Számomra kicsit félrevezető a „kreatív” szó, mert nem arra gondol, hogy kreatív, alkotó tevékenységet kellene végezned pl. köss vagy fess rendszeresen (bár ezeknek is igen sok jótékony hatása van). A kreatív pihenés számára például a természetre való rácsodálkozás, a természetben való feloldódás. Biztos van olyan élményed, amikor teljesen fel tudtál oldódni a természetet figyelve akár állva egy hegytetőn vagy ahogy a távolt kémleled és a lábadat a hullámok nyaldossák. Nem kell ehhez messze utazni, kimehetsz a kertbe vagy ha az nincs egy közeli parkba, de még a belvárosban is vannak csodálatos megnyilvánulásai a természetnek. Ez a fajta rácsodálkozás, feloldódás kiváló pihenés az állandóan pörgő elmének. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik egész nap agyalnak, problémákat oldanak meg. Kreatív pihenés Dalton-Smith szerint maga a művészet élvezete is: inspirálódhatsz egy kép láttán vagy egy zenét hallgatva. Akár behozhatod ezeket az inspiráló elemeket az irodába is képek, tárgyak formájában.
Az ötödik elem az ÉRZELMI PIHENŐ tartása, amikor teremtesz időt és teret arra, hogy megfogalmazd az érzéseidet és ránézz arra, hogy neked mire is van valójában szükséged, ha elengeded mások elvárásait. Ha érzelmileg kipihent vagy, akkor tisztában vagy azzal, hogy hogyan vagy, hogyan hatnak rád az események, hogy mire van szükséged és tudsz is erre az igényre odafigyelni. Együttérző és gondoskodó tudsz lenni önmagaddal is, nemcsak mások felé. A mindfulness fontos eleme a figyelem erősítésén túl éppen ennek az együttérzésnek, az önmagunkkal és a másokkal való együttérzésnek az erősítése.
Amennyiben az érzelmi pihenőket elhanyagoljuk, akkor különösen jó eséllyel belefutunk a hatodik problémába: a SZOCIÁLIS PIHENÉS hiányába. Vannak olyan kapcsolódásaink az életben, amelyek inkább viszik az energiáinkat és vannak, amelyek töltenek. Szociális pihenés az, amikor olyan emberekkel töltesz időt, akiket kedvelsz, akik támogató, pozitív légkört tudnak varázsolni, akik társaságában el tudsz lazulni és igazán az lehetsz, aki vagy. Ha ebből az élményből kevés van és azt érzed, hogy a kapcsolódásaid inkább viszik az energiáidat, az jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy kimerültnek érezd magad.
Az utolsó pihenési forma a SPIRITUÁLIS PIHENÉS. Spirituális töltődésről akkor beszélünk, ha pillanatokra, percekre át tudod érzed azt, hogy valami nagyobb egésznek a része vagy, átéled az összekapcsoltság érzését, megéled azt, hogy van értelme az életnek és ezekkel együtt biztonságot, mély, elfogadó szeretetet tapasztalsz. Erre lehet alkalom az ima, a hálagyakorlatok, a meditáció, akár a kórusban éneklés vagy valami olyan közösségi tevékenység, ami túlmutat az egyéni célokon. Érdemes ezeket a gyakorlatokat a napi, heti rutinunk részévé tenni.
Érdemes most néhány percet önmagadra szánni és végiggondolni, hogyan is állsz ezekkel a pihenési formákkal. Miből van most elegendő az életedben? Miből van hiányod? Hogyan tudnád azt behozni a mindennapjaidba. Kísérletezz vele, figyeld meg hogyan hat rád!
Arra pedig különösen figyelj, hogy amikor időnyomás alá kerülünk, paradox módon ezeket a tevékenységeinket engedjük el legelőször! De ne hagyjuk, hogy így legyen!
Forrás:
Comments